HAECHI-IV ծածկանունով ոստիկանական գործողությունը հանգեցրեց գրեթե 3500 մարդու ձերբակալության և 34 երկրներում 300 միլիոն դոլարի առգրավման:
Զորավարժությունները, որոնք անցկացվեցին 2023 թվականի հուլիս-դեկտեմբեր ամիսներին, ուղղված են եղել տարբեր տեսակի ֆինանսական հանցագործությունների բացահայտմանը, ինչպիսիք են՝ voice phishing-ը, romance scam-երը, ներդրումային խարդախությունները, փողերի լվացումը, որոնք կապված են եղել անօրինական խաղադրույքների հետ:
Գործակալությունը նաև ավելացրեց, որ ներդրումային և էլ. բիզնեսին առնչվող խարդախություններն առնչվում են Հարավային Կորեայում գլուխ բարձրացրած non-fungible token-երի / NFTs հետ:
HAECHI-IV-ը ի հայտ եկավ HAECHI-III-ից մեկ տարի անց, որը և հանգեցրեց 130 միլիոն դոլար արժողությամբ վիրտուալ ակտիվների առգրավմանը` կապված կիբեր-ֆինանսական հանցագործություններին և փողերի լվացման դեմ գլոբալ ճնշումներին:
«300 միլիոն դոլարի առգրավումը ապշեցուցիչ արդյունք է, որը հստակ ցույց է տալիս կիբերհանցագործությունների այսօրվա պայթյունավտանգ աճի տեմպերը», – նշել է Ինտերպոլի ղեկավար՝ Սթիվեն Կավանագը:
«Ապօրինի հարստության համանաման հսկայածավալ կուտակումը լուրջ սպառնալիք է համաշխարհային կիբերանվտանգության համար և թուլացնում է երկրների տնտեսական կայունությունն ամբողջ աշխարհում»:

A six-month-long international police operation codenamed HAECHI-IV has resulted in the arrests of nearly 3,500 individuals and seizures worth $300 million across 34 countries.
The exercise, which took place from July through December 2023, took aim at various types of financial crimes such as voice phishing, romance scams, online sextortion, investment fraud, money laundering associated with illegal online gambling, business email compromise fraud, and e-commerce fraud.
Investment fraud, business email compromise, and e-commerce fraud accounted for 75% of the cases, the agency added, stating it detected a new scam in South Korea that involved the sale of non-fungible tokens (NFTs) with promises of huge returns, only for the operators to stage a rug pull and abruptly abandon the project.
HAECHI-IV comes more than a year after HAECHI-III, which led to the seizure of $130 million worth of virtual assets in connection with a global crackdown on cyber-enabled financial crimes and money laundering.
“The seizure of $300 million represents a staggering sum and clearly illustrates the incentive behind today’s explosive growth of transnational organized crime,” Interpol’s Stephen Kavanagh said. “This vast accumulation of unlawful wealth is a serious threat to global security and weakens the economic stability of nations worldwide.”