LockBit Ransomware հաքերին տուգանել են 860,000 դոլարի չափով
34-ամյա Կանադաբնակ ռուս հաքերը LockBit global ransomware օպերացիան ծավալելու համար դատապարտվել է չորս տարվա ազատազրկման։
Միխայիլ Վասիլիևն ի սկզբանե ձերբակալվել էր ԱՄՆ արդարադատության նախարարության (DoJ) կողմից՝ մեղադրվելով «Ներքին համակարգերի համակարգիչները վնասելու և դրանցում ransomware–եր տարածելու համար»։
Վասիլևի բանտարկության մասին լուրն առաջինը հայտնեց CTV News-ը։
Ենթադրվում է, որ նա հաքերական իր առաջին քայլերը սկսել է հենց COVID-19 համաճարակի ժամանակ՝ փորձելով տարբեր ransom–ներ կիրառել և կանադական տարբեր ընկերություններից կոնֆիդենցիալ տվյալներ հափշտակել։
Վասիլևը պարտավորվել է 860,000 դոլար փոխհատուցում անել։
Այլ տուժածների վերաբերյալ դեռևս չկան նոր մանրամասներ և բացահայտումներ, կան միայն հին կամ կեղծ թիրախներ, որոնք ստեղծվել էին զուտ տպավորություն ստեղծելու համար։
«Bitcoin Fog-ը կրիպտոարժույթների ամենաերկարակյաց ‘mixer’–ն է, որը կիբերհանցագործների շրջանում, ովքեր ցանկանում էին թաքցնել իրենց ապօրինի եկամուտները իրավապահ մարմիններից, հայտնի դարձավ որպես փողերի լվացման շատ հարմար միջոց, », – նշվում է ԴԴ-ում:
«Իր տասնամյա գործունեության ընթացքում Bitcoin Fog-ը տեղափոխել է ավելի քան 1,2 միլիոն բիթքոին, որը գործարքների պահին գնահատվել է մոտավորապես 400 միլիոն դոլար»:

LockBit Ransomware Hacker Ordered to Pay $860,000 After Guilty Plea in Canada
A 34-year-old Russian-Canadian national has been sentenced to nearly four years in jail in Canada for his participation in the LockBit global ransomware operation.
Mikhail Vasiliev, an Ontario resident, was originally arrested in November 2022 and charged by the U.S. Department of Justice (DoJ) with “conspiring with others to intentionally damage protected computers and to transmit ransom demands in connection with doing so.”
News of Vasiliev’s jail term was first reported by CTV News.
He is believed to have become a cyber criminal while at home during the COVID-19 pandemic, attempting to seek ransom payments from three Canadian companies between 2021 and 2022 by stealing their data and holding it hostage.
Vasiliev, who has consented to being extradited to the U.S., has also been ordered to pay back more than $860,000 in restitution.
Although the group reemerged with a new data leak site, there is evidence to suggest that the new victims being listed are either old or fake, designed to give an impression that the group is back up and running.
“Bitcoin Fog was the longest-running cryptocurrency ‘mixer,’ gaining notoriety as a go-to money laundering service for criminals seeking to hide their illicit proceeds from law enforcement,” the DoJ said.
“Over the course of its decade-long operation, Bitcoin Fog moved over 1.2 million bitcoin, which was valued at approximately $400 million at the time of the transactions.”